Nádherný letní den aneb kdo jsme, kam jdeme a kolik na to máme času. 2008

Třetí hra v pořadí a zároveň pomyslný vrchol, na který se zatím soubor kdy dostal. Jedná se o koláž „písní a canců“ na motivy děl ruského avantgardisty Daniila Chramse, který ve svých dosud nepříliš známých textech položil základy absurdního dramatu a literatury, jež později gradovaly v dílech již známějších autorů typu Eugena Ionesca či Samuela Becketta.


NÁDHERNÝ LETNÍ DEN nás prostřednictvím kulis i kostýmů zavádí kamsi na ruský venkov, či možná i na předměstí, a to v době blíže neurčené, ale cca tak před 100 lety, pokud kritik dovolí. Hra nemá pevný nosný příběh, jejím plynutím se jako pojící prvek prolíná postava jistého Vaňky, která stejně v jednu chvíli mizí, aby se na konci triumfálně vynořila a s sebou nepřinesla sebemenší náznak rozuzlení čehokoli. Vše je doplněno vystoupeními kostýmovaných muzikantů, živých herců a čas od času i nějakého toho psa.

Obsah:
Co všechno se může přihodit během nádherného letního dne. Krejčík Vaňka šije pro baby a má problémy s alkoholem. Jednoho dne na něj spadne kopa cihel a on zapomene, kdo je a kam jde, a vydá se to do světa hledat. Do města mezitím přijíždí slovutný Cirk Na Popku stižený silnými zažívacími obtížemi. Soudruhům a soudružkám na schůzi je představena krása ženské přirozenosti, která se demonstruje i ve vzpomínkách jistého mladého muže na jeho stvoření, zrození, pohlcení, znovunarození a silnou osobnost jeho otce. Plukovník se ale bohužel nakonec utopí, duchovní útěchu nalézáme ve  zpěvu pravoslavných popů a vznešené vůni kadidla. Až pak se situace uklidňuje a Vaňka se s odpověďmi, očkováním a silnou zásobou světových jazyků navrací. Tak končí nádherný letní den.

Přehlídky:
Pražský tajtrlík 2008
Loutkářská Chrudim 2008
Jiráskův Hronov 2008

Ocenění:

Alenka v říši divů je prd proti Na holou na Hronově! Vše bylo trefně řečeno jisté letní noci v restauraci U Koloušků na Tvrzi Hamr, kdy se soubor dozvěděl a radostně zapil, že postupuje na Jiráskův Hronov 2008.
Mekku, alfu a omegu všech českých amatérských divadelních souborů. Nepřenositelné…
Tímto bychom také rádi hromadně poděkovali Petru Myšinovi, že jsme si pak Jiráskův Hronov užili v dostatečně umělecky exaltované atmosféře.


Dobové složení souboru a obsazení:

Scénář, režie, výprava, loutky, osvětlovač: Ludvík „Říha“ Řeřicha
Vaňka, porodní bába: Hanuš „Hany“ Tylich
Principál, přednášející, pop 1: Petr „Myšák“ Myšina; Jan „Prochor“ Procházka
Cirkusák, plavčík, hodiny, doktor, balalajka, pop 2: Michal Uhrin
Dívenka, inspice: Hanka „Čůza“ Bímová
Otec, inspice: Matin „Márty“ Choc
Matka, inspice: Petra Fajtová; Vlaďka „Bímová“ Bímová
Vrzakov: Pavlík „Google“ Vrzák
Voják s klarinetem, klarinet: Martin „Error“ Chyba
Hudba, akordeon, zpěv: Kateřina „Kachna“ Bímová
Hudba, kytara, balalajka, zpěv: Antonín Kříž
Housle, zpěv: Lenka „Bonbon“ Fritzová
Zpěv, perkuse: Helena „Hellie“ Kreisingerová
Technik souboru, křičící chlapec: Ondřej „Jezevec“ Chyba

FOTOGALERIE