Krev a jiné lásky Míny. 2012


Myslím, a naštěstí ne jen já, že v téhle hře se Na holou poprvé pořádně obuli do loutkářského řemesla. Ona to totiž není až taková sranda praštit maňáskem o dřevo, jak se člověku na první zamyšlení může zdát. Rakvičkárna na téma Stokerova Drakuly - no řekněte mi, který jiný námět by si o to víc říkal?

Drsný businessman John opouští svou snoubenku Mínu, které už zjevně odbil i biologický orloj, a je tudíž slepě posedlá svatbou. John s vidinou velkých money odlétá do Transylvánie vyjednat business s hrabětem Drakulou. Po nocích bezuzdného chlastání a nasávání mu ale jeho zákazník začne doslova jít po krku, a tak John s vlkem v patách zdrhá zpět do středozápadní Evropy (chybí přesná lokace), bohužel hrabětem následován v povětří. Drakulovi se podaří za Johnovými zády se velmi úzce sblížit s Mínou, na což John po odhalení netušeného povolá doktora Helsinga. A dál? Kdo že to nečetl??? Tak kdo to opravdu nečetl, ani nikdy neviděl, tak si na to zajděte... Na Na holou!

Nečekejte žádné uručičkované monology. Celá hra se odehrává ve svižném tempu doplněném jazykem minimalizovaným až heslovitým. Přesto tam, kde je ušetřeno na jazykových prostředcích, je bohatě nahrazováno prostředky vizuálními. Inscenace také byla odměněna cenou za výpravu na Loutkářské Chrudimi 2012. Takže prostě a jednoduše - je na co koukat! Ať už máme hodit vějičku v podobě čurající loutky, stříkající krve, zombie-family či proměny celého proscenia v letícího hraběte Drakulu. V hudebním spektru pak jsme především hrdi na pravé starožitné harmonium, na které je k celému představení pochmurně vyhráváno. "Tondo! Ovečku!"

Hra je určena pro diváky od 12 let, ale jak to tak bývá, shlédly ji už i děti mladší, a nijak jim to nevadilo. Dokonce si myslíme, že u předchozího "Čerta" se bály mnohem víc a tady se nám jen otevřeně smály.

Autor předlohy: Řeřicha a soubor na námět románu Abrahama „Bram“ Stokera Drákula
Dramatizátor: Ludvík „Říha“ Řeřicha
Režie: Ludvík „Říha“ Řeřicha
Scénografie: Ludvík „Říha“ Řeřicha
Loutky: Ludvík „Říha“ Řeřicha a Vlaďka Bímová
Druhy loutek: maňásci
Hudba: Kateřina „Kachna“ Bímová
Hudebníci: Kateřina „Kachna“ Bímová a Tonda Kříž
Osoby a obsazení:
John - Kateřina „Kachna“ Bímová
Mína, vlk – Pavel Vrzák
Hrabě – Martin Choc
Doktor – Hanuš “HANY” Tylich
Vlk, ruchy – Toník Kříž, Kateřina „Kachna“ Bímová, Vlaďka Bímová
Děti – Hanče Bímová, Martin Choc


FOTOGALERIE