Zkáza adamitů. 2007

autor – Luboš Čížek; na motivy skutečných historických událostí
druh loutek - marionety

K druhé hře se váže zajímavý příběh. Její autor – Luboš Čížek – zakoupil jistého roku tvrz Hamr na řece Nežárce. Opravdu – středověkou tvrz, později sice přebudovanou na obilné silo, ale jinak všechno tak, jak má být – kameny, oblouky, klenby, děravá střecha, duchové a tak podobně. A shodou okolností se jednalo právě o ono nechvalně známé místo, kde Jan Žižka definitivně skoncoval se sektou Adamitů tím, že je nahnal do stodoly a poslal do horoucích pekel.
A milý Čížek s „NA HOLOU“ si historickou událost upravili po svém…
ZKÁZA ADAMITŮ byla již plnohodnotnou loutkovou hrou se vším všudy. Měla kulisy, světla, dostatek loutek, kostýmy, ty zatr….posr…náročné přestavby, pyrotechnické efekty a problémy s nasvícením. Hráli jsme ji mockrát a nadšeně. Během léta jsme se s ní vypravili právě na výše zmíněnou tvrz Hamr, kde jsme ji po večerech hrávali dětem a vodákům, a za peníz vybraný do klobouku do ranních hodin hlasitě popíjeli v přilehlé krčmě.
Derniéra hry se uskutečnila ve Strážnici na Moravě, při které měl celý soubor strašnou kocovinu způsobenou náročným způsobem přepravy a života, loutkám upadaly ručičky i nožičky. Zkáza Adamitů - nomen omen - amen.

Obsah:
Krajem kolem řeky Lužnice a Nežárky táhnou Adamité – husitská sekta naháčů v čele s bratry Adamem, Smekbidlem a sestrou Evou. Nejsou to ale žádní svatouškové, jak by se jednomu mohlo zdát. To v žádném případě, oni naopak drancují a plení. A jednoho dne se stane, že zeman Hanuš Šorc z Hamru v domnění, že dělá dobrý skutek, si pustí tuhle bandu chuligánů do domu. A ouha! Oni sežerou a vypijí, na co přijdou, čmajznou, co není zrovna přikované, a když toho má milý Hanuš dost, majzne ho zákeřnice Eva koštětem po palici, a je po něm. Slovutný vojevůdce Jan Žižka zatím očekává zásilku nejlepšího vína z Rakous. Když se ale dozví, že Adamité zásilku přepadli, víno si znárodnili a k tomu navrch zamordovali urozeného pána Hanuše Šorců, rozhodne se zjednat nápravu...


Přehlídky:
Pražský tajtrlík 2007
Loutkářská Chrudim 2007

„Zkáza Adamitů“ byla první hrou, se kterou Na Holou postoupili na národní výběrovou přehlídku Loutkářská Chrudim. No sláva to byla veliká…
Ale! Chrudimské „pojeby“ nenápadně nazvané „rozbor poroty“ se s léty ukázaly jako proslulé svou důkladností, puntičkářství, slovíčkařením a šťouravostí. Hru nám rozebrali opravdu důkladně, nitka na ní nezůstala suchá.
Kromě toho ještě přijela ČT2 a natočila s námi rozhovor do pořadu “Divadlo žije”


Dobové složení souboru a obsazení:

Režie, výprava, loutky, Adam: Ludvík „Říha“ Řeřicha
Jan Žižka: Michal Uhrin
Bořek Klatovský: Petr „Myšák“ Myšina
Hanuš Šorc z Hamru: Martin „Márty“ Choc
Smekbidlo: Martin „Error“ Chyba
Eva: Petra Fajtová
Páže bubeníček: Hanka „Čůza“ Bímová
Hudba, akordeon, zpěv: Kateřina „Kachna“ Bímová
Kytara, zpěv: Antonín Kříž
Housle, zpěv: Lenka „Bonbon“ Fritzová
Pyrotechnik souboru, osvětlovač: Ondřej „Jezevec“ Chyba
Inspice: Vlaďka „Bímová“ Bímová

FOTOGALERIE